PROJEKTY FINANSOWANE Z BUDŻETU PAŃSTWA
„Program badań w kierunku wykrywania raka płuca” w ramach realizacji programu Narodowa Strategia Onkologiczna
W dniu 6 września 2021r. została podpisana umowa na realizację zadania pn. „Program badań w kierunku wykrywania raka płuca” w ramach realizacji programu Narodowa Strategia Onkologiczna. Zadanie finansowane ze środków budżetu państwa od Ministerstwa Zdrowia. Nr umowy 1/11/1/2021/3999/674
Wartość zadania 370 000 zł.
Dofinansowanie z budżetu państwa 370 000 zł.
Termin realizacji: 2021r. – 2023r.
Celem zadania jest zwiększenie odsetka raka płuca wykrywanego we wczesnych stadiach zaawansowania poprzez przeprowadzanie badań niskodawkowej tomografii komputerowej wśród populacji objętej programem pt.: „Program badań w kierunku wykrywania raka płuca”.
Program polega na wykonywaniu badań niskodawkowej tomografii komputerowej w populacji osób wysokiego ryzyka zachorowania na raka płuca. Do badań kwalifikowane są osoby, które zostaną zidentyfikowane do badania przez lekarzy ośrodka przesiewowego lub lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej i zostaną zakwalifikowani do badania.
Kryteria włączenia pacjenta do programu:
1) osoby w wieku 55–74 lata, które:
2) osoby w wieku 50–74 lata, które:
i
Osoba spełniająca warunki włączenia do Programu może być jego uczestnikiem, jeżeli ma świadomość ewentualnej konieczności przeprowadzenia inwazyjnych procedur diagnostycznych
i ewentualnego zabiegu chirurgicznego. Każda osoba będąca uczestnikiem Programu ma możliwość rezygnacji z udziału w nim na dowolnym etapie.
Kryteria wyłączenia pacjenta z programu:
Sposób rekrutacji pacjentów do Programu:
Kandydaci do badań są identyfikowani przez lekarza specjalistę lub lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej.
Na podstawie wypełnionej przez kandydata do badań Ankiety lekarz specjalista danej dziedziny lub lekarz POZ sprawdza kryteria włączenia i wyłączenia i ocenia czy dana osoba kwalifikuje się do badania, a następnie wystawia Skierowanie na badanie w ramach Programu.
W przypadku kandydatów do badań zidentyfikowanych przez lekarzy POZ są kierowani
z wypełnioną Ankietą.
Ankiety przesyłane pocztą, pocztą elektroniczną lub osobiście przez pacjentów na badanie. Na ich podstawie wraz ze skierowaniem ustala termin badania
Osoby, których Ankiety są prawidłowo wypełnione i spełniają kryteria włączenia, a nie spełniają kryteriów wyłączenia mają wykonywane badanie NDTK w kierunku wykrycia raka płuca. Osoby, których Ankiety wskazują, że dana osoba nie spełnia kryteriów udziału w badaniu nie kwalifikują się do Programu. Izer-Med Sp z o.o. stanowi punkt kontaktowy dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej oraz dla osób gotowych poddać się badaniu NDTK. Koordynatorem programu jest Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc.