Historia ICPiCH wiąże się z sanatorium chorób płucnych Moltkefels”, które otwarto w Szklarskiej Porębie Dolnej 17 kwietnia 1904 roku. Jego właścicielem było „ Preussisch – Hessischen Eisenbahngemeindschaft ”„ Prusko - Heskie Towarzystwo Kolejowe ”. Budynek sanatorium był największym w Szklarskiej Porębie, z fasadą o długości 110 m. Bliźniacza jednostka sanatoryjna otwarta została w miejscowości Stadtwald koło Melsungen 20 kwietnia1904 roku ( dzisiejsze Niemcy – Hesja).
W 1905 roku obok sanatorium powstała stacja meteorologiczna, gdzie w latach 1907-1912 dr Muttray prowadził systematyczne pomiary nasłonecznienia, ilości dni słonecznych,
wielkości opadów itp.
Zapotrzebowanie na leczenie chorób płucnych było w tym czasie duże, z planowanych początkowo 100 łóżek sanatoryjnych , liczbę powiększono do 147 miejsc.
Podczas I wojny światowej sanatorium zostało przemianowane na szpital wojskowy, w którym pierwotnie leczono rannych , następnie objęto opieką specjalistyczną żołnierzy tylko
z dolegliwościami i chorobami płuc .
Od zakończenia I wojny światowej szpital pełnił ponownie funkcję sanatorium chorób płucnych dla niemieckich kolejarzy. W latach 1904-1929 przebywało w obiekcie 13512 chorych przez 913418 osobodni . Pierwszym dyrektorem obiektu w latach 1904-1921 był dr Muttray , a od 1924 roku funkcję dyrektora pełnił dr chorób płuc – Bochalli, który przyjmował pacjentów
w poniedziałki i czwartki w godzinach od 1400 -do 1600 w gabinecie na terenie sanatorium . Jego asystentem był dr Oldenburg , inspektorami zaś byli Appel, Schmidt i od 1927roku Ommert.
W 1929 roku sanatorium stało się własnością „ Reichsbahn – Arbeiter Pensionskasse Berlin
28 września 1929 roku uroczyście obchodzono 25 – lecie działalności sanatorium Moltkefels . Budynek przystrojono flagami i girlandami . W tym czasie zainstalowany był w sanatorium nowoczesny aparat rentgenowski „Universal – Novograph ” produkcji berlińskiej firmy „Sanitas”.
Kryzys gospodarczy lat trzydziestych spowodował zmniejszenie liczby pensjonariuszy, a w czasie II wojny światowej sanatorium pełniło ponownie funkcję szpitala wojskowego. Po zakończeniu działań wojennych , 01 lipca 1946 roku sanatorium zostało przejęte przez Polskie Koleje Państwowe z przeznaczeniem prowadzenia działalności leczenia schorzeń układu oddechowego.
We wrześniu 1993 roku sanatorium przekształcono w Kolejowy Szpital Chorób Płuc i Gruźlicy , a 1998 roku na podstawie zarządzenia nr 67 Zarządu PKP z dnia 25 maja 1998 roku zmieniono nazwę Kolejowego Szpitala Chorób Płuc i Gruźlicy na Kolejowy Szpital Chorób Płuc i Nowotworów.
W związku ze zmianami organizacyjnymi zachodzącymi w Polskich Kolejach Państwowych w 1998 roku, szpital został umieszczony w rejestrze zakładów opieki zdrowotnej Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej . Reforma administracyjna kraju spowodowała , że zmienił się organ założycielski szpitala, którym został Samorząd Województwa Dolnośląskiego. Początkowo plany Samorządu Województwa Dolnośląskiego wiązały się z likwidacją szpitala, jednak po wizycie Marszałka Województwa Dolnośląskiego zmieniono decyzję, wstrzymując likwidację placówki. Aby zapobiec w przyszłość podobnym scenariuszom, nastąpiła prywatyzacja szpitala. Pracownicy jednostki utworzyli Spółkę z o.o. IZER-MED, powołując jednocześnie do życia Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej. Na podstawie uchwały Nr XXXIX/718/2001 z dnia 22 listopada 2001 roku otrzymano zgodę Sejmiku Województwa Dolnośląskiego na likwidację szpitala
i przekształcenie go w NZOZ Szpital Chorób Płuc i Nowotworów w Szklarskiej Porębie.
31 maja 2002 roku została zakończona działalność medyczna SPZOZ i tym samym w dniu 01 czerwca 2002 roku rozpoczęła się analogiczna działalność NZOZ . SPZOZ został całkowicie zlikwidowany przez wykreślenie z rejestru Wojewody Dolnośląskiego 31lipca 2002 roku, działał on na podstawie wpisu do rejestru Wojewody Dolnośląskiego / nr wpisu 0200831 / .
Organem założycielskim NZOZ była „Izer-Med” Spółka z o.o.
08 lipca 2002 roku uchwałą wspólników Spółki przyjęto nazwę : NZOZ Szpital Chorób Płuc i Nowotworów „ Izer-Med” Spółka z o.o.,a 01 kwietnia 2005 roku nazwę przekształcono na Izerskie Centrum Pulmonologii i Chemioterapii NZOZ w Szklarskiej Porębie.
23 marca 2012 roku odbyło się Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników w sprawie zakończenia działalności Izerskiego Centrum Pulmonologii i Chemioterapii NZOZ w Szklarskiej Porębie związane z przejęciem przez Spółkę praw i obowiązków oraz majątku i kontynuowania działalności Izerskiego Centrum przez Spółkę .
Wspólnicy podjęli również uchwałę nr 5/III/2012 zmieniającą dotyczącą nazwę spółki, która otrzymała brzmienie : Izerskie Centrum Pulmonologii i Chemioterapii „ Izer -Med” Spółka z o.o.
w skrócie ICPiCH „Izer-Med” Spółka z o. o. po uprawomocnieniu uchwały od 01 kwietnia 2012 działalność medyczna szpitala jest prowadzona pod nazwą :
Izerskie Centrum Pulmonologii i Chemioterapii „Izer-Med” Spółka z o.o.